Loading

Göz Altı Morluğu

Göz Altı Morluğu

Gözaltı morluğu, estetik olarak insanları rahatsız ve mutsuz eden cilt pigmentasyon problemlerinden birisidir. Kişilere bitkin ve uykusuz bir görünüm veren gözaltı morluklarının kişiden kişiye değişen pek çok sebebi bulunmaktadır. 

Gözaltı Morluklarının Sebepleri Nelerdir?

Yaşlanma sürecinde vücudun tamamında meydana gelen doku kaybının sonucu yanaklardaki hacim kaybı ve göz çevresindeki yağ dokusunun eksilmesi gözaltı morluğuna sebep olabilmektedir.

Burun tıkanıklığı oldukça ince ve hassas olan bu cilt dokusunda renk değişikliğine neden olabilir. Burun yapısında tıkanıklığa neden olan durum, öncelikli olarak burun estetiği ile çözülmelidir. Eğer sorun burnunuzdan kaynaklandığını düşünüyorsanız basit bir uygulama ile bunu tespit edebilirsiniz. Buruna tuzlu su çekerek bu uygulamayı birkaç gün tekrarlayın. Morluklarınızda azalma olursa sorunun burundan kaynaklı olduğu düşünülebilir.

Gözaltı morluğunun bir sebebi de, göz çevresinin genetik olarak koyulaşmaya eğilimli olmasıdır. Gözkapaklarının etrafındaki cilt dokusu vücudumuzun en ince derisine sahiptir.  Derinin altından geçen kan, kırmızıdır ancak göz çevresindeki deri ince olduğundan kırmızı renk ışık yoluyla emilir ve mavi bir tonda yansır. 

Uykusuzluk, kalitesiz uyuma, kronik böbrek rahatsızlıkları, egzama, tiroid, alkol, sigara, çay ve kahvenin normalden fazla tüketilmesi, yanlış beslenme ile göz kapağının altında oluşan bir alerji de göz altı morluklarına sebep olabilmektedir.

Gözaltı Morlukları İçin Estetik Çözümler

Günümüzde gözaltı morluğu tedavisi pek çok tıbbi ve cerrahi uygulamalarla yapılabilmektedir. Gözaltı morluğu tedavi edilmeden önce 
 bu sorunun sebepleri araştırılmalıdır. Örneğin burun tıkanıklığı gibi burun estetiğinden kaynaklanan başka bir sorunun tetiklemesi ile meydana gelen gözaltı morlukları için, önce asıl sorunun çözülmesi sağlanmalıdır. 

Yağ Transferi İşlemi

Hastanın kendi yağının kök hücre ile zenginleştirilmesiyle meydana getirilen yağ enjeksiyonları, gözaltı morluk tedavisindeki etkili yöntemlerden biridir. Yağ transferi, geçici bir uygulama değildir. Kök hücre kullanıldığı için sonuçları oldukça başarılı ve uzun vadeli olan bir uygulamadır.

 

Hyaluronik Asit dolgu Uygulaması

Hyaluronik asit içeren dolgular, göz çevresi ile üst yanak bölgesinin dolgunlaşmasını sağlayarak gözaltı morluklarının giderilmesini sağlar.

Kimyasal Peeling Uygulaması

Kimyasal peeling işlemi, sorunlu bölgede lazer teknolojisi sayesinde kolajen artışını, cilt kalitesinin iyileşmesini ve gözaltı morluklarının giderilmesini sağlar.

Cerrahi Ameliyat

Gözkapağı ameliyatı ile göz çevresi yeniden yapılandırılır. Bu nedenle göz altı morluklarından da tamamen ve kalıcı olarak kurtulmanın en etkili yöntemidir. 

IPL İşlemi

IPL lazer uygulaması, kan damarlarının mor görünmesi durumunda uygulanarak cildin dolayısıyla gözaltı morluklarının normal rengine döndürülmesi sağlanır.