Loading

Dudak Dolgusu

Dudak Dolgunlaştırma

Dudak inceliği doğuştan ya da yaşlanma ile birlikte ortaya çıkabilir. İnce dudak kişiyi olduğundan mutsuz ve yaşlı gösterir. Ayrıca görünüş olarak da bireyleri genellikle pek de mutlu etmeyen estetik sorunlardan birisidir. Dudaklarının ince olmasından ve yüzündeki mutsuz, yorgun ifadeden kurtulmak isteyenler dudak dolgusu yaptırabilirler. Dudak dolgunlaştırma ortalama 15-20 dakika içinde ameliyatsız olarak yapılabilen estetik operasyondur. Birtakım dolgu malzemelerinin enjektesi ile ya da silikon yerleştirme tekniği ile dudaklar dolgunlaştırılabiliyor. Silikon implant tekniği her ne kadar kalıcı da olsa çok tavsiye edilmemektedir. Çünkü kişinin beğenmemesi veya yüzüne yakıştırmaması durumunda silikon implantların geri dönüşü zordur. Oysaki dolgu enjeksiyonu tekniği 1 yıl içinde yeniden yapılması gereken zamanla büyük ölçüde hacim kaybeden bir işlemdir. Operasyonun tekrarlanması gerektiğinde kişi dolgudan ve dudak büyüklüğünden memnun kaldı ise işlemini yeniler. Memnun değilse herhangi bir şey yaptırmayarak eski haline dönmesini beklemesi yeterli olacaktır.

Dolgu enjeksiyonu yöntemleri nelerdir?

Dolgu enjeksiyonu yapılırken genellikle hyalüronik asit dolgu malzemesi kullanılmakta ve tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi hylüronik asit malzemesinin cildin kendi yapısında da bulunan ve yaşlanmayla beraber ciltte azalan bir madde olmasıdır. Yaklaşık 20 dakika süren bir operasyon ile dudağa enjekte edilir. Otolog yağ enjeksiyonu, tavsiye edilen yöntemlerden bir diğeridir. Liposuction yöntemi ile kişinin vücudundan alınıp saflaştırılarak dudağa enjekte edilir. 

Dolgu enjeksiyonu süreci nasıldır?

Dudak ölçümünde dudakların boyutu ve konturu yüz hatları ile orantılı olmalıdır. Alt dudak 2/3, üst dudak 1/3 oranında ölçülmelidir. Dudak dolgusunun asıl amacı dudağın daha şekilli, canlı ve hacimli görünmesini sağlamaktır.

 

Dolgu enjeksiyonu sonrasında neler yaşanır?

Dolgu enjeksiyonu ameliyatsız bir işlem olduğundan iyileşme sürecine gerek yoktur. Hasta operasyonun sonrasında normal hayatını sürdürebilir. Dudak dolgusu operasyonu sonuçları hemen görülür, bekleme süresine gerek yoktur. İlk birkaç saat dudaklar hassas olduğu için sıcak içecek tüketilmemesi tavsiye edilir. Ayrıca güneş ışınlarının zararına karşı güneş koruyucu krem veya güneşten sakınmak da önerilir. Dolgu enjeksiyonu sırasında ya da sonrasında ağrı hissedilemez.