Loading

Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun estetiği burunda mevcut olan bozukluk ve kusurların cerrahi bir uygulama ile düzeltilmesine denmektedir. Rinoplasti ameliyatlarının bir kısmı nefes almada güçlük, uyurken horlama gibi ciddi sağlık problemlerinden gerçekleştiriliyor olsa da, büyük bir kısmı da estetik görüntüyü düzeltmek amacıyla yapılmaktadır. Burun estetiği ameliyatlarında burun kıkırdak ve kemik dokusunun yeniden şekillendirilmesi söz konusudur. Rinoplasti ameliyatı oldukça risksiz ve komplikasyon oluşma riski oldukça düşük bir ameliyattır.

Hangi Durumlarda Burun Estetiği Ameliyatı Yaptırılabilir?

Burunun yüzle uyumlu olması son derece önemlidir. Nefes darlığı, burun kemiğinin kırılması gibi ciddi sağlık problemleriniz yoksa dahi burnun uç noktasının sarkık olması, kemerli bir burnunuzun olması, burnunuzun aşırı büyük yahut aşırı küçük olması, burun kemiğinin eğri olması gibi durumlarda daha estetik ve hoş bir görüntüye sahip olmak için burun estetiği ameliyatı yaptırılabilir.

Burun Estetiği Operasyonları

Burun Estetik operasyonları kapalı operasyonlar ve açık operasyonlar olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Kapalı operasyonlar dışarıda bakıldığında gözle görülür bir iz bırakmaması sebebi ile daha çok tercih ediliyor olsada iyileşme süreleri iki operasyon içinde hemen hemen aynı aralıktadır. İki operasyon türündede oldukça başarlı sonuçlar elde etmek aynı oranda mümkündür. Her iki oparasyonunda dezavantajlı ve avantajlı yönleri mevcuttur. Açık opersyonda burnun iç ve uç bölgesindeki kesiler açılır, ve iç kısımdaki kıkırdaklar daha kolay düzeltilebilir. Ameliyat sonrası görüntü bakımından kapalı teknik daha iyi olarak görünüyor olsa da etkili sonuç almak bakımından açık operasyon tavsiye edilmektedir.

Burun Estetiği Operasyonlarında Anestezi Uygulanır mı?

Her ne kadar estetik uygulama olarak ifade ediliyor olsada burun estetiği operayonları birer cerrahi müdahaledir ve anestezi uygulanmaktadır. Genellikle genel anesteji verileren gerçekleştirilen bu operasyonlarda hasta için genel anestezinin tehlikeli görülmesi durumunda lokal anestezi ile burun estetik ameliyatları yapılabilmektedir. Burun estetiği operasyonları genellikle 2 saat gibi bir zaman diliminde tamamlanmaktadır.

Burun Estetik Ameliyatlarından Sonraki Dönemde Hasta  Günlük Yaşantısına Ne Kadar Sürede Dönebilir?

Burun estetiği ameliyatlarında gelişen teknolojiye paralel olarak hastaların iyileşme süreside hızlanmaya başlamıştır. Hastalar burun estetiği operasyonundan sonra 24 saat gözetim altında tutulur ve taburcu edilirler. Ameliyat sonrası hasta rahat nefes alabilir, 1 gün içerisinde de günlük yaşantısına başlayabilir. Burun estetiği ameliyatlarında burun içerisine yerleştirilen tamponlar yerleştirilmekteydi, günümüzde tampon büyüklüğü ve sayısı azaltılmıştır, bu durum sayesinde hastanız ameliyat sonrası solunum fonksiyonlar düzelmiş, ameliyattan sonra duyulan acı minimum seviyeye gelmiştir.