Loading

Liposuction

Liposuction

Yağ aldırma yöntemi en çok merak edilen ve ilgi gören operasyonlardan biridir. Liposuction, vücudun karın, uyluk, kalça ve yüz gibi belirli bölgelerinde, diyet ve diğer zayıflamak için uygulanan yöntemlere yanıt vermeyen dirençli yağ dokularının alınması ve vücut hatlarının daha iyi şekillenmesi için uygulanan cerrahi bir uygulamadır. Liposuction yağ aldırma işlemidir. Unutmamak gerekir ki bu işlem zayıflamak için değil bölgesel yağ aldırma amacıyla uygulanır.

Liposuction Tekniği

Liposuction tekniklerinden birkaçını şöyle sıralayabiliriz:

Ultrasonic Lipouction (UAL): Son yıllarda oldukça ilgi gören bir teknik türüdür. Özellikle sert bölgelere faydalı olan bu teknik, tedavi uygulanırken harcanan gücü azaltmakta yardımcı olur. Ancak bu ilgi türünün bazı kötü yanları olduğu için uzmanlar pek fazla tercih etmiyorlar.

Tümesan Teknik (Şişirme Tekniği): Bu teknik sırasında fazla miktarda serum, yeterli miktarda anestezik ilaç, adrenalin ve bikarbonat karıştırılarak, yağ alınacak bölgeye enjekte edilir. Bu etki ile enjeksiyon yapılan bölge uyuşmaya başlar. Fazla liposuction uygulamasından kaçınılmalıdır. Buna dikkat edilmediği takdirde fazla olan yağların alındığı bölgede çökme meydana gelebilir.

Yüzeysel Liposuction: Bu yöntemde ise derin tabakada yer alan yağ dokusu yanında, cildin hemen altındaki yağın emilimi gerçekleşir. Böylelikle cilt sarkması ihtimali olan kişiler daha sıkı bir cilde sahip olabilirler. Yüzeydeki yağ dokusunun alınmasıyla cilt altındaki tahriş, daha gergin yüzey sağlayan işlemi cilt fazlasını düzelterek selüloitlerde belirli oranda iyileşme sağlar. Bu yöntem teorik olarak iyi olsa da bölgede kalıcı cilt hasarı, kalıcı renk değişmesi, yüzeysel damarlarda artma ve bölgede cildin canlılığını yitirme gibi bazı yan etkileri de vardır.

Lazer Yardımlı Liposuction (LAL): Lazer lipoliz denilen bu teknik daha çok tümesan teknik ile beraber kullanılır. Bu yöntemde uygulanan liposuction, özellikle birkaç bölgede az ya da orta derecedeki yağ birikimi olan hastalara kullanmı için uygundur. Tüm vücudunda fazla miktarda yağ bulunan hastalarda tümesan tekniği ile birlikte uygulanmasının ardından ciltte meydana gelen sarkmalar ve düzensizlikler azalır. Hastalarda yapılan bu uygulamalardan sonra alının genişliğine ve o bölgeden alınan yağ miktarına göre 2-5 ay içerisinde sonuç alınmaya başlar.

Emme Destekli Liposuction (SAL): Bu teknik sırasında küçük çaplı bir tüp kullanılmaktadır. Uzman doktor tarafından yağlı alan içinde ve yağlı alan dışında, yumuşak ve yavaş hareketlerle tüp hareket ettirilerek yağın ve sıvının emme işlemi gerçekleşir.

Güç Destekli Liposuction (PAL): Bu yöntemde emme destekli liposuctiona benzer. Ancak burada tüp yerine makine kullanılmaktadır. Bu makine özel kanüllerin yağlı olan bölgeye iletilmesini sağlar.