Loading

Kol Germe

Kol Germe

İnsan hayatının belli evrelerinde vücudumuzun, yaşlanma, aşırı kilo alıp verme ve fazla güneş ışığına maruz kalınmasından kaynaklı kolumuzun iç ve dış kısımlarında oluşan sarkıklar meydana gelmektedir. Bu sarkıklardan kurtulmak için çeşitli yöntemler olsada en etkilisi kol germe ameliyatıdır.  Kol bölgesinde görülen bu sarkıklardan kurtulmak estetik açıdan da kişiye hoş bir görünüm sağlayacaktır.

Kol Germe Ameliyatı

Kol germe estetiği hastaların yarasa şeklinde oluşan izlerden kurtulabilmek için halk dilinde bıçak altına yatmasıdır. Fakat kol germe estetiği bir diğer adı olarak kol germe ameliyatından sonra oluşacak izler dikiş izinden farklı olarak boyuna kabarık şeklinde yaralardır. Ameliyat sonrası uygulanan estetik ve ilaç tedavileri olsa da tamamen giderilmesi mümkün değildir. Hastaların kol germe ameliyatı öncesi bu izlerden haberdar olup katlanmaları gerekmektedir. Çünkü bu izler kısa kollu giysiler giydiğimizde, kolumuzu yukarı doğru kaldırdığımızda gözükecektir. Yani kısaca, kol germe estetiğinde hastaların kafalarında soru işareti yaratan bu izler verilecek kremler sayesinde önce izler en aza indirgenip, rengi silik bir hal alsa da yine de gözükecektir

 

Kol germe ameliyatında başvurmamızın sebebi ise yukarıda bahsettiğim nedenlerden kaynaklı kollarda oluşan yağlanma ve sarkmalardır. İlk başta liposuction ile inceltme işlemi daha sonra sarkan derinin alınması işlemi yapılır. Öncelikle ameliyat olacak hastanın mutlaka uygulaması gereken kurallar vardır. Ameliyat olacak kişinin, operasyondan 6 saat önce yemek yemeyi kesmesi yani hiçbir şey yememesi gerekmektedir. Ayrıca yine kol germe ameliyatından 3 gün önceye kadar aspirin ve benzeri kanamayı artıracak ilaçları kullanmaması gerekmektedir. Derimizde oluşan sarkıklıkların krem ve ilaç gibi yöntemlerle geçmeyecek derecede ilerlemiş olmasında ise tek başvuracağımız yol cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdahalelerde çoğu zaman genel anesteziye başvurulsa da bazı zamanlar local anestezi de uygulanabilir. Operasyon en az bir saat ile en fazla 3 saat arasında sürmektedir. 

 Kol germe sonrası ise öncesi kadar kritik  önem arz etmektedir. Operasyondan sonra kanama ve enfeksiyonu önlemek için boru trenler kullanılabilir. Bunun yanında baskılı bandaj daha çok tercih edilen kanama ve enfeksiyondan korunma yöntemidir. Ameliyat sonrası da kollarımızı yukarıda tutmamız gerektiğini de unutmamalıyız. Dikiş alma gibi işlemlere çok rastlanmamaktadır. Sonrasında kolda veya vücudumuzun başka bölgelerinde ağrı olmamaktadır. Çok nadir sızlama şeklinde hafif ağrılar meydana gelir. Kol germe estetiği sonrasında günlük yaşantımıza devam etmemiz 1 veya 2 gün sürer. Aşırı efor ve güç gerektiren işlerde ise 8 hafta gerekmektedir.