Loading

PRP-Platelet Rich Plasma

Saç PRP’si

Saç PRP kan hücrelerinin saçlı deri altına enjekte edilmesi ile yapılan bir işlemdir. Saç tedavileri dışında deri sorunlarında da PRP tedavisi kullanılmaktadır. PRP içeriği doku onarıcı maddelerden oluşmaktadır ve bu sayede de hücrelerin yenilenmesi sağlanmaktadır.

Belli bir zamandan sonra yaşlanma, çevresel faktörler gibi sebeplerle metabolizma yavaşlamakta ve hücreler yenilenmekte sorun yaşamaktadır. Bu sebepler de saçların seyrelmesine, dökülmesine neden olmaktadır Ayrıca cildin de hacminin azalmasına, lekelenme, çatlak gibi sorunlara sebep olmaktadır. PRP yöntemi onarıcı bir işlemdir. Dolaşım sistemi aracılığı ile dokulara ulaşıp sorunlu bölgeyi tedavi etmeyi amaçlar. PRP yöntemi ile saç ekiminde son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır. Saç kaybında uygulanan en iyi medikal yöntem olarak kabul edilmektedir.

PRP Avantajları

Saç PRP işleminde kişilerin kendi kanları kullanılmaktadır. Bu sebepten de herhangi bir alerjik durum ya da kanla hastalık bulaşma riski yoktur. Ayrıca red sendromu da yaşanmaz. İyileşme süreci de oldukça kısa sürmektedir. Dokular onarılmakta ve yenilenmektedir. Yeni kolajen üretimi ve yeni damarsal gelişmeler de sağlanmaktadır. Büyüme faktörleri etkisi ile de hücreler arasındaki ortam yeniden yapılanmaktadır. Dokulardaki hasarlar da giderilmekte ve yeni dokular oluşmaktadır. İçeriğindeki antikorlarla fizyolojik bir antibiyotiktir. Saç PRP yönteminin uygulaması son derece kolay ve rahattır. PRP hormon, vitamin ve diğer besinler açısından da oldukça zengindir.

Saç PRP yöntemi ile hemen her bireyde olumlu sonuç alınmaktadır. Kişilerin kendi kanları kullanıldığı için de herhangi bir yan etki görülmemektedir. Fakat alınan verimin oranı da kişiden kişiye değişebilmektedir. Operasyon süreci ve sonrası mutlaka uzman önerileri eksiksiz uygulanmalıdır. Bu sayede işlem çok daha verimli olmaktadır. İşlemden sonra hücreler kendini yenilemektedir. Bu sayede de çok daha canlı ve çok daha gür saçlar çıkmaktadır.

PRP Uygulaması

Organizmaların tamir sisteminde plateletlerin çok önemli bir rolü vardır. Doku hasarı olduğunda plateletler aktive olur. Çok sayıda doku geliştiren faktörü de ortama salar. Protein yapısında bulunan bu faktörlerin birçok işlevi olsa da asıl işlevi dokuları hızlıca onarmaktır.

Uzman doktor hastadan aldığı kanı bazı gereken aşamalardan geçirdikten sonra saçlı deriye ince uçlu iğneler ile enjekte etmektedir. Bütün bu işlemler yarım saat içerisinde bitmektedir. Uygulamadan sonra doku gelişimi başlamaktadır. Hasarlanan, zayıf kalan saç folikülleri onarılmaktadır. Daha sonra da yeni güçlü, canlı saçlar üretilmektedir. Bu yöntemle hem kadınlarda hem erkeklerde çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.