Loading

Meme Küçültme

MEME KÜÇÜLTME

Memenin büyük olması durumunda bazen istenmeyen sonuçlar doğabilir. Bunlardan bazıları büyük memeler; boyun, sırt ve omuz ağrılarına memelerin karın üzerine yaptığı baskıdan dolayı pişik ve koku oluşması, istenilen kıyafetlerin giyilememesi sayılabilir. Kilo alma, yapılan doğumlar, emzirme işlemi memelerin büyüklüğünü etkiler ve sarkmanın daha da artmasına sebebiyet verir. Bazı kadınlar büyük ve sarkan memelerden çok fazla rahatsızlık duyarlar. Bu yüzden memelerini aldırmayı bile düşünmektedirler.

Meme küçültme ameliyatında amaç eşit büyüklükte, sarkmayan ve simetrik göğüsler elde etmektir. Meme dokusu yeniden şekillenmesi için kesilir, fazla dokular alınır. Az iz kalması, hastanın müdahale sonrası emzirebilmesi için çaba harcanır. Ancak bu durumu bu teknikler ile elde etmek mümkün değildir.

Meme küçültme operasyonlarından sonra emzirme en çok merak edilen durumdur. Ancak bunlar hastanın yaşına, memenin büyüklüğüne, meme başının memeye göre konumuna bağlıdır. Bu bir risk almaktır aslında. Çünkü bu ameliyatlar sırasında eğer aşırı bir küçültme varsa emzirme fonksiyonları hastanın bilgisi dahilinde feda edilebilir.  

Göğüs küçültme ameliyatlarından sonra büyük olasılıkla iz kalır. Bu durum kullanılan tekniğe göre değişir. Ameliyattan sonra meme başı etrafında, meme başı aşağısında ters T, L ya da I şeklinde izler kalabilir. Meme başından aşağı doğru inen bir iz kalır. 

Gününüzde kullanılan malzemelerin kalitesi, meme küçültme ameliyat teknikleri izlerin daha az belirgin olmasını sağlar. Meme küçültme ameliyatları sonrasında hastanede aksi bir durum olmadığı sürece kalma süresi bir gündür. Göğüste biriken sıvılar uzaklaştırıldıktan, pansuman yapıldıktan sonra hastaya sporcu sütyeni giydirilip hasta taburcu edilir.

Ameliyattan sonra; kontroller 1 ve 2.haftada yapılır. 4.gün duş alınabilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında ağrı diğer ameliyatlardan farklı değildir. Ağrı kesiciler ile durum kontrol edilir. Ameliyattan sonra göğüslerde yanma, batma, hafif sızlamalar görülebilir.

Bu operasyonlardan sonra ağrı kesici ve antibiyotiklerin düzenli kullanılması gerekir. Ameliyat sonrasında pansumanlar zamanında yaptırılmaktadır. Ağırlık taşınmamalı, itme çekme hareketleri yapılmamalıdır. Çünkü göğüs kasları zorlandığında göğüs içi kanama dikişlerde açılma olabilir. Ameliyattan sonra en az 1 ay sigara içilmemelidir. Sigara hücre tahribatı, hücre ölümü, yara açılması, dikiş açılması, iltihap gibi durumlara sebep olabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Meme küçültme ameliyatı fiyatlarına bakacak olursak doktorun hastayı görmeden net fiyat vermesi çok doğru değildir. Fiyatı belirleyecek unsurlar; ameliyatın yapılacağı hastane, operasyonu yapacak estetik cerrahın deneyimi,  ameliyata katılacak ekibin uzmanlığı,  hastada yapılacak işlemlerin tümü sıralanabilir. Aslında bu operasyonda fiyattan çok gidilecek yerin güvenliği önemlidir. Başarılı bir ameliyat olması için başarılı bir cerrah ve deneyimli bir ekip gerekmektedir.