Loading

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme ameliyatı göğüslerdeki sarkma sorununun çözülmesine yönelik uygulanan cerrahi bir işlemdir. Göğüslerdeki sarkma emzirme döneminden bir süre sonra formun kaybolmasıyla oluşabilir. Bunun dışında yer çekim etkisiyle de göğüste sarkma görülebilir. Meme dikleştirme işlemi, emzirme sonrasında sorun yaşayanlara, hızlı kilo alıp vermeye bağlı olarak göğüslerinde sarkma olanlara, meme başı haresi, areola bölgesinde genişlemeye yaşayan kişilere uygulanır. Bu operasyon çoğu zaman meme büyütme ya da meme küçültme işlemi ile eş zamanlı yapılır. Genel anestezi ile beraber yapılan bu operasyonda öncelikle varsa areola bölgesinin küçültülmesi ile başlar. Burada dikkat edilmesi gereken konu, yapılan işlemde göğüslerin büyüklüğünde değişiklik oluşturmamasıdır. Çünkü meme dikleştirme operasyonunda amaç sadece memelerin eski formuna dönmesini ve dik seviyeye getirilmesini sağlar. Daha sonra göğüs toparlanır ve işlem tamamlanır. Memelerde istenmeyen büyüklük ya da küçüklük varsa aynı operasyon içinde istenilen boyuta getirilebilir.

Meme Dikleştirme Estetiği

Birçok kadın göğüs sarkıklığından şikâyetçidir. Güzel ve istedikleri görünüme sahip olmak için meme dikleştirme estetiğine başvururlar. Mastopeksi olarak da bilinen göğüs dikleştirme, derideki fazlalıkların alınarak göğüs konturunu çevreleyen dokuların sıkıştırılıp göğüslerin yeniden şekil almasını ve dikleşmesinin sağlayan bir tıbbi müdahaledir. Estetik sırasında kişinin rahatlığı için gerekli ilaçlar kullanılır. Yani damar içinden sakinleştirici yapılır veya anestezi uygulanır. Hangi seçeneğin uygun olup olmadığı doktor tarafından belirlenir. Ameliyat bölgesinde üç çeşit kesi tekniği vardır:

  • Areola çevresinden açılan kesi
  • Areoloa çevresinden ve areoladan aşağıya doğru açılan kesiler
  • Areola çevresinden ve hem aşağı hem de yukarı doğru açılan kesiler

Cerrah kesikleri açtıktan sonra, alttaki göğüs dokusu kaldırılır ve göğsün dik bir şekil alması sağlanır. Göğüs ucu ve göğüs ucunu çevreleyen areola doğal ve genç bir yüksekliğe oturtulur. Eğer gerekli ise büyümüş areolanın çevresi kesilir ve küçültülür. Elastikiyet kaybının giderilmesi için göğüsteki deri fazlalığı alınır. Göğüs tekrar şekillendirilip ve deri fazlalıkları alındıktan sonra kalan deri kısmı kapatılırken sıkılaştırılır. Bu estetik normal olarak hamilelik bakımından bir sakınca oluşturmaz ancak bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız göğüs deriniz genişleyebilir ve ameliyatın sonuçlarını gölgeleyebilir. Ayrıca bu ameliyattan sonra emzirme güçlüğü çekebilirsiniz. Operasyonun nihai sonuçları göğüsler şekillendikçe ve konumları oturdukça birkaç ay içinde farklılığı gösterecektir. Ameliyat izleri ise zaman içinde geçecektir. Eğer kilonuzu korursanız ve sağlıklı yaşamaya dikkat ederseniz yapılan ameliyatın sonucu uzun ömürlü olacaktır. Kilo vermek isterseniz ya da çocuk sahibi olmak isterseniz doktorunuzla görüşmelisiniz.