Loading

Meme Büyütme

MEME BÜYÜTME

Meme büyütme işlemi, her iki memenin de eşit olması için ya da hacminin arttırılması için uzman doktorlar tarafından yapılan bir tür ameliyat çeşididir. Kişinin öz güveninde etkili olan göğüsler günümüz teknolojisinde çeşitli yöntemlerle istenilen büyüklüğe getirilebilmektedir. Meme büyütme ameliyatı  için uzman doktorlar silikon meme protezleri kullanılır. Bu protezler halk dilinde silikon olarak bilinir. Bu protezler dimetil siloksandır ve bir polimer çeşitli olup ideal özellikler taşıyan bir biyo implanttır. Meme dokusunun alt kısmına yerleştirilen implantlar diğer bir deyişle, silikonlar vücuda zarar vermeden uzun zaman kullanılabilir. Meme büyütme ameliyatı gerçekleşmeden yaklaşık 10 gün öncesinde E vitamini, Asprin ve Coenzim Q gibi kan sulandırıcı ilaç kullanımı olumsuz etkiler göstereceğinden yasaklanmaktadır. 

Meme Büyütme Operasyonu

Günümüzde meme büyütme yöntemleri oldukça gelişmiştir. Meme büyütmek için birkaç yöntem bulunmaktadır:

  • Silikon ile büyütme
  • Yağ enjeksiyonu
  • Dolgu maddesi enjeksiyonu

Silikon ile büyütmede, meme altındaki dokuya ya da meme ucuna silikon yerleştirir. Silikonun yerleştirileceği kısım kişinin isteğine ve doktorun tavsiyesine bağlıdır. Bebek emziren kişilerin operasyon sonrasında emzirmelerinde bir sorun oluşmamaktadır. Çünkü silikonlar süt bezlerinin altına yerleştirilmektedir. Katı silikon maddesinin vücuda bir zararı yoktur ve kansere sebep olmaz. Gün içinde spor yaparken ya da herhangi bir aktivite yaparken kullanılan katı silikon patlamaz. Sadece kesici ve delici aletlerle silikon zarar görür. 

Yağ enjeksiyonu ile büyütme, hastanın bir bölgesindeki yağın meme altındaki dokuya enjekte edilmesi ile gerçekleşmektedir. Fakat bu yöntemde birçok dezavantaj vardır. Enjekte edilen yağ bir süre sonra eriyebilir bu yüzden operasyonun tekrarlanması gerekir. Yağın erimesi bir memede fazla diğer memede az iken kişinin göğüsleri asimetrik bir görüntü oluşturur. Dezavantajı çok olduğu için bu yöntem pek fazla tercih edilmemektedir. 

Dolgu maddesi enjeksiyonu öncelikle memede kullanılıyor. Bununla birlikte popoda, bacaklarda ya da vücudun herhangi bir bölgesinde kullanılması da mümkündür. Dolgu maddesi enjeksiyonu iğne ile veriliyor. Dolayısıyla bir ameliyatta olduğu gibi kesmek, dikmek gibi işlemlere gerek duyulmuyor. Tabiki bu yöntemin de olumsuz yönleri var. Dolgu maddeleri bir zaman geçtikten sonra erimektedir. En geç 2 yılın sonunda işlemin tekrar edilmesi gerekir. Aksi takdirde kişi eski haline döner. Bunun dışında herhangi bir olumuz yönü yoktur. Bugüne kadar herhangi bir yan etkisine rastlanılmamıştır.