Loading

Ortodonti Ünitesi

  • Ortodonti Ünitesi

Ortodonti Ünitesi

Kişilerin sosyal hayatını etkileyen en önemli sağlık sorunlarının başını oluşturur ağız ve diş hastalıkları. Karşıdaki insanın dikkatine çekebilecek rahatsızlığa sahip olmak hiçbir bireyin hoşuna gitmez. Bakımlı ve sağlıklı olmak kişinin kendine olan güvenini artırır. Tamda bu alanda karşımıza diş ve çene yapısının düzgün olması, sağlıklı olabilmek adına ortodonti çıkar

Ortodonti sözcüğü kendini yunanca temele bağlar. Ortho; düzgün ve Odons; diş anlama gelmektedir. Açıklama anlamı düzgün diş olarak tanımlanan ortodonti; yüz ve çenenin gelişim bozukluklarının kontrolünü, tespitini ve düzeltilmesini amaçlamaktadır. Bu alanda kurulan poliklinikler, bölümler ortodonti ünitesini oluşturmaktadır. Diş hekimliği fakültesini bitirip, ortodonti bölümümde uzmanlık yapan hekime ortodontist denir. Tedavi için iyi bir ortodontist ile çalışılmalıdır.

Ortodonti hastalıları neden olur

Birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıklarda da kalıtsallık faktörü önemli rol almaktadır. Ancak kalıtsal olmadan da bu hastalıklara yakalanma riskleri elbette olur. Ağız solunumu yapan kişiler, parmak emme alışkanlıkları olanlar, tırnak ısırmak, dil ve dudak emmek, kalem ısırmak, üflemeli çalgılarla uğraşmak, çok fazla biberon ve emzik kullanan çocukların kalıcı iskelet bozukluklarının oluşması; bulunan bireyler yüz ve çene bozuklukları hastalıklarına yakalanırlar. Aynı zamanda çocukluk döneminde görünen bademcik ve geniz eti hastalıkları tedavi edilmezse kalıcı olabilecek rahatsızlıkların başlangıcı olmaktadır.

Ortodonti Ünitesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çene ve yüz bozuklukların teşhisi 6-7 yaşlarında oturmaya başlayan diş ve çene düzeninin kontrolü ile anlaşılmaktadır. Küçük yaşlarda başlanan tedaviler daha az zamanda, daha olumlu sonuca ulaştırır. İlerleyen yaşlarda fark edilen ortodonti rahatsızlıkları, kişinin çene yapısına göre tedavi sürecini değiştirmektedir.

Halk arasında diş teli olarak da biline braketler çene yapısının düzelmesi için uygulanan yöntemdir. Braketlerin takılması için çok karmaşık olan dişlerin, ortodontistin gerek görmesiyle birkaçı çekilerek uygulanmaya başlanır. Braketler dişin üzerine özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılır. Braketlerin üzerinden geçirilen teller dişlere kuvvet uygulamak için uygulanır. Bu şekilde kademeli olarak hareket ettirilerek düzgün sıralanması sağlanır. Günümüz teknolojilerin artmasıyla artık hiçbir şekilde kişiye acı vermeyen braketler rahatlıkla uygulanır. Takıldığı ilk birkaç gün alışma süresinde dudak ve yanak içerisinde yumuşak dokuda rahatsızlık hissi verebilir ancak çok kısa sürer ve geçicidir.

Teknolojinin her olanağını kullanan ortodonti ünitesi, braket konusunda artık daha hafif ve az metal içerenleri tercih edilmektedir. Çocukları ve kullanacak yetişkinlerin görünümlerini düşünen ortodonti renkli ve şeffaf çeşitleri ile uygulanmaktadır.