Loading

Oral İmplantoloji

  • Oral İmplantoloji

Oral İmplantoloji

 

Birçok insan tek, çoklu veya tam diş kaybı gibi bir talihsizlik ile karşı karşıya gelmektedir. Böylesi durumlarda hasar görmüş ve neticesinde kaybedilmiş dişlerin eksikliğini gidermek üzere geliştirilmiş bir yöntem olan oral implantoloji, günümüzde çeşitli sebeplerle( gebelik sürecinde dişlerin zayıflaması, yaşlılık, çürük ve dişeti hastalıkları vb.) meydana gelen diş kaybının yerini doldurmada ciddi rahatlık sunmaktadır.

 

Oral implantoloji tedavisinin gerekliliği ise yaşam kalitesini düşürerek kısa vadede olduğu kadar uzun vadede de kendini göstermektedir. Diş eksikliğinin komşu dişlerde şekil bozukluğuna ve ilerleyen dönemlerde diş yapısı ve yüzde estetik bozukluğuna sebep olacağı öngörülmektedir. Kısa vadede ise yeme bozuklukları, estetik bozukluk neticesi psikolojik bunalımlar, dişetinde kesikler, yeterli hijyenin sağlanamaması ile apseler ve çürükler şeklinde şikâyetlere sebebiyet vermektedir.

 

Oral İmplantoloji Tedavisi

 

İmplant işlemi; kaybedilen diş ile eksikliği hissedilen estetik ve fonksiyonelliğin yerinin tıpkı doğal diş gibi doldurulmasıdır. Cerrahi bir işlem olmakla birlikte komşu dişlere zarar verilmeden, yapılan tetkikler ile yeterli çene kemiği bulunan hastanın çene kemiğine, yine gerçek diş kökü görevini üstlenmek üzere titanyumdan yapılmış vidalar yerleştirilir.

Tedavi süreci; vidaların dişetinin açılarak kemiğe yerleştirilmesi ve implantın çene kemiği ile kaynaşmasının ardından protez dişlerin implanta sabitlenmesi ile sonlanmaktadır. Bu süreçte implant ve kemiğin kaynaşması hastanın yapısal varyasyonuna göre değişmekle beraber ortalama 2-5 ay kadardır.

Hastanın implant işlemine uygun olması için yapılan tetkikler, genel sağlık ve çene kemiğinin elverişliliği -yani vidaların kemikle kaynaşması için yeterli genişlik ve yüksekliğin ölçümünün yapılması- üzerinedir. Aranan koşulların varlığı halinde tedavi süreci başlayacaktır; fakat yeterli ölçülerde çene kemiği mevcut degil ise daha ileri olan cerrahi bir uygulamayla (griftleme) kemik, istenen ölçülere getirilir. Griftleme neticesi, iyileşme sürecinin ardından implant işlemine başlanabilecektir. İmplant işlemi, makul bir iyileşme ve vücudun vidayı kabul süresini gerektirir, bir dizi halinde ve zaman isteyen bu işlemler için ödenmesi gereken ücret haliyle normal oral müdahalelere nazaran yüksektir.

 

Tedavinin başarıyla sonuçlanma oranı %96-98’dir; ancak hastaların yapısal varyasyonu dikkate alınırsa başarıyla sonuç alma garanti edilememektedir. Vidanın kemik ile kaynaşmaması halinde vida işlemi tekrarlanabilecektir. Tedavinin başarıyla sonuçlanması durumunda, hasta gerekli bakımlarla implantını kendi dişi gibi kullanmaya devam edebilecektir. Hastanın ilerleyen dönemlerde, ihtiyaç halinde kullanacağı takma diş, protez gibi uygulamaların rahat kullanımı için implant işlemi kolaylık sağlayacaktır. Günümüzde implant işlemine olan rağbet, oral implantoloji adına gelişme imkânı sunmaktadır.